Jak vyčistit sedačku a gauč – 9 tipů
Jak vyčistit sedačku a gauč – 9 tipů, které stojí za to
Jak vyčistit sedačku nebo gauč? Na tuto otázku není vůbec snadná odpověď. Existuje hned několik technik, pomocí kterých můžete efektivně a bezpečně sedačku vyčistit. Je to snadnější, než by se mohlo na první pohled zdát, ale samozřejmě není jednoduché vyznat se ve všech druzích materiálů a přípravků, které použít, abyste sedačku naopak čištěním nepoškodili. Praktické rady a tipy najdete dál v našem článku.
Sedačku čistěte pravidelně
Je opravdu důležité čistit sedačku nebo gauč pravidelně, nejen nárazově, až se na něm objeví viditelné nečistoty a fleky. Pravidelné čištění je jednak šetrnější, ale zároveň díky němu ušetříte. Doporučujeme se do čištění sedací soupravy pustit vždy, když děláte větší úklid. Pokud sedačky nečistíte pravidelně, stává se, že je potom daleko těžší obnovit jejich barvu.
Nicméně čištění sedací soupravy nebo gauče není jen o vzhledu. Důraz na čištění byste měli klást také kvůli zdraví. Sedačka, podobně jako například matrace, je ideálním prostředím pro roztoče, kteří mohou dráždit alergiky a způsobovat alergické reakce. Pravidelné čištění sedačky tak nejen zachovává její vzhled jako nový, ale zároveň ji udržuje bez alergenů.
Pozor na ruční čištění sedačky
Přestože by se mohlo zdát, že ruční čištění sedačky je výhodnější a šetrnější, není to tak úplně pravda. Ruční čištění skrývá mnoho úskalí, se kterými se můžete setkat. Rozhodně nedoporučujeme čistit sedačku nebo gauč běžným přípravkem, který používáte při uklízení. Mnohdy mohou napáchat tolik škody, že si potom s čištěním neporadí ani stroj. Jaké všechny chyby mohou při ručním čištění nastat?
- Špatně zvolený čistící roztok, který může naopak nečistoty ještě více zafixovat do látky, že je potom neodstraní ani profesionální strojní čištění.
- Rozpuštěný čistící roztok s nečistotami není dobře odveden z povrchu materiálu sedačky, takže se mohou postupně tvořit takzvané mapy při zasychání.
- Použitím bělidla ničeho nedosáhnete, naopak poškodíte barvu textilie a může dojít k odbarvení nebo příliš velkému zesvětlení látky.
- Pokud použijete nesprávné kartáče, například příliš tvrdé, může dojít k poškození látky.
Strojové čištění
Strojové čištění je pro sedačky daleko šetrnější metodou, která navíc vede k lepším výsledkům. Nicméně pokud nemáte stroj na čištění sedaček doma, zřejmě se bez ručního čištění neobejdete, protože mnohdy je potřeba skvrny a nečistoty odstranit hned. Pokud tedy dopředu víte, že chcete vyčistit sedačku, udělejte to strojově. Jestliže nastane situace, že musíte skvrny odstranit hned, postupujte podle našich rad.
Strojové čištění sedačky je nejdůkladnější a nejšetrnější k látce. Výhodou takového strojového čištění je, že pod tlakem do látky vhání vzduch a teplou vodu se saponátem, který následně hned odsává zpět spolu s nečistotami. Takové čištění je opravdu daleko efektivnější a sedačku vyčistí mnohem lépe, poznáte to na pohled. Strojové čištění sedačku zbaví nejen prachu a nečistot, ale zároveň zápachu, bakterií, alergenů a částečně dokáže obnovit i barvy.
1. Jak vyčistit látkovou sedačku nebo gauč
Látkovou sedačku můžete vyčistit různými způsoby. Nejhorším způsobem, kterým můžete začít, je vzít si například prací prostředek, kartáč a začít látkový gauč čistit. Myslete na to, že látka nasaje hodně vody a obyčejným kartáčem budete pohovku spíše namáčet než cokoli jiného. Ve výsledku tak možná skvrnu vyčistíte, ale dalších několik dnů bude pohovka schnout.
Pokud přemýšlíte, jak jinak vyčistit látkovou sedačku, můžeme doporučit pěnové čističe. Takové čističe určené na textilie jsou ideální v tom, že mnohem lépe a účinnější látky čistí, a přitom je tolik nenamáčejí. Jednoduše je seženete například v drogerii. Jednoduše místo pěnovým čističem nastříkejte, nechte chvíli působit přípravek a poté podle potřeby kartáčujte nebo setřete hadříkem.
Čištění látkové sedačky pomocí pěny na čalounění
Nejdříve budete potřebovat správné nástroje, a to především správný čistící pěnový prostředek na textilii, dále savé utěrky, například z mikrovlákna a houbičku, ideálně z molitanu nebo podobného šetrného materiálu. Čištění textilie pohovky provádějte následovně.
- Nejdříve zbavte látkovou sedačku všech nečistot a prachu, například vysavačem.
- Pěnový čistič čalounění naneste přímo na místo, které chcete vyčistit – dávku odměřte podle návodu k použití daného přípravku.
- Následně přípravek dobře vetřete krouživými pohyby do textilie, k tomu slouží molitanová nebo jiná jemná houbička.
- Nechte pěnu několik málo minut působit.
- Abyste se vyhnuli mapám a barevné nesymetrii, čistěte vždy větší plochy než pouze znečištěná místa, ideálně ode švu ke švu.
- Pěnu setřete připraveným hadříkem a zkontrolujte znečištění – to nejlépe uvidíte až po uschnutí.
- Pokud je potřeba ještě látkovou sedačku vyčistit, opakujte tento postup. Je lepší postup opakovat než použít například silný kartáč a místo vydrhnout, látka na pohovce by se tak mohla poškodit.
Vysavače s mokrým vysáváním
Naprosto skvělé jsou v tomto ohledu vysavače s funkcí takzvaného mokrého vysávání. Hodně vám v případě čištění skvrn na gauči pomohou. Výhodou je, že během vysávání dokážou také nasát špinavou vodu a textilie potom daleko rychleji schne, zároveň nevznikají mapy a další problémy, pokud čistíte pohovku ručně.
2. Jak vyčistit koženou sedačku nebo gauč
Vyčistit koženou sedačku může být snazší než v případě textilie, a opravdu většinou je. Na čištění takové sedačky vám zpravidla stačí navlhčený hadřík. Rozhodně nikdy nepoužívejte hadřík, který by mohl pouštět barvu, případně hrubý kartáč. Navíc byste měli ideálně jednou za čas kůži dopřát potřebnou péči v podobě impregnace.
Doporučujeme si zjistit přímo u výrobce, jaká impregnace je zrovna na vaši koženou pohovku nejlepší.
Pokud budete kůži pravidelně impregnovat, jednak se na ni nebudou tolik chytat nečistoty a různé skvrny od tekutin nebo jídla jednoduše setřete. Navíc správně impregnovaná kůže je vláčná a daleko pohodlnější. Pokud jste dříve kůži neimpregnovali, klidně začněte, i suchá kůže se časem zvláční a navrátí se jí lesk, takže kožený gauč nebo křeslo bude vypadat jako nové.
Postup, jak vyčistit koženou sedačku a impregnovat ji
Kůži není potřeba čistit příliš často. Paradoxně byste tak mohli zkrátit její životnost nebo ji poškodit. Ideálně čistěte kůži přibližně 2krát do roka. Správným vyčištěním kožené sedačky a impregnací můžete prodloužit její životnost. Potřebovat budete speciální přípravky na čištění a impregnaci kůže, ideálně od výrobce sedačky. Dále budete potřebovat jemný kartáč na čištění a utěrku, klidně zase z mikrovlákna.
- Zbavte koženou sedačku nečistot a prachu, například kůži vysajte vysavačem nebo otřete vlhkým hadříkem.
- Pěnový čistič na kůži naneste v malé dávce, vždy jen na místo, které budete zrovna čistit. Nikdy čistič nenanášejte na příliš velká místa, abyste ho stihli setřít, neměl by působit déle než minutu.
- Krouživými pohyby jemným kartáčem nebo aplikátorem čisticí pěny ji vetřete do kůže.
- Pěnu následně setřete šetrnou utěrkou a důkladně ji properte, pokud je špinavá.
- Opět nechte čištěná místa zaschnout a pokud by to bylo potřeba, můžete čištění opakovat.
Jak na impregnaci kožené sedačky?
- Vyčištěnou sedačku nechte dobře uschnout. Ideálně impregnujte až za několik hodin.
- Naneste speciální impregnační přípravek a důkladně ho vetřete do kůže.
- Impregnaci nechte působit klidně do druhého dne, aby se dokonale do kůže vstřebala.
- Impregnace by na druhý den měla být suchá a kůže naopak vláčná a lesklá. Pokud by někde impregnace bylo více, jednoduše ji jemně setřete hadříkem.
3. Jak vyčistit sedačku z mikroplyše
Mikroplyš je materiál, který má vyšší chlup, takže se v něm lépe udržují nečistoty a prach. Neznamená to ale, že by se sedačka z mikroplyše o to hůře čistila. Musíte si však dávat větší pozor na poškození mikroplyše, více než u textilní sedačky nebo kožené. Jak vyčistit sedačku z mikroplyše? Budete potřebovat pěnový čistič, vodu, a vysavač s nástavcem na čalounění.
- Nejdříve mikroplyš dobře vysajte (tak, abyste ho nepoškodili), zbavte ho prachu a nečistot.
- Naneste pěnový čistič a vetřete ho do mikroplyše. Působit ho můžete nechat zhruba 1 minutu.
- Následně pěnu setřete a pokud to bude nutné, tak ji vysajte.
- Nechejte mikroplyš dostatečně uschnout. Pokud by slehl, můžete ho zkusit narovnat například párou.
4. Babské rady na čištění sedačky
Určitě jste už zaznamenali různé babské rady na čištění sedačky. Většinu z nich nedoporučujeme, protože mnohdy napáchají více škody než užitky. Babským radám se proto vyhněte. Doporučují například používat prací prášky, jedlou sodu a podobně, jenže pokud nepoužijete ideálně pěnový čistič šetrný k textilii, mohou se vytvářet mapy, stejně jako může dojít ke změně barvy.
5. Jak na čištění sedaček od skvrn
Máme pro vás přehled nejčastějších skvrn, se kterými se na vaší sedačce můžete setkat. Poradíme vám, jak takové skvrny co nejlépe odstranit, abyste nepoškodili sedačku a zároveň, aby skvrny nezanechaly stopy.
Skvrny od moči
Skvrny od moči, případně jiné tekutiny se zápachem, jsou zrádné. Přestože skvrnu jako takovou odstraníme, může sedačka stále zapáchat. Doporučujeme využít speciální odstraňovač pachů, seženete ho například v drogerii. Díky němu nebude sedačka po moči nebo jiných tekutinách ani zapáchat.
Skvrny od krve nebo vína
Dostat se sedačky krev není snadné. Odstraňování krve z pohovky má hned několik nevýhod, jako je například velmi vysoké riziko map. Krev se čistí poměrně obtížně. Babské rady na čištění sedačky například na krev doporučují přípravek na skvrny Vanish, ovšem u něj hrozí, že barva bude ještě světlejší než zbytek sedačky. Na krev je vhodné využít profesionální postup s pěnovým čističem, který jsme popsali výše.
Skvrny od propisky a fixy
Pokud máte malé dítě, určitě jste se už se skvrnami od fixy nebo propisky setkali. Můžete je ale ze sedačky odstranit poměrně jednoduše, opět vhodným přípravkem, například pěnovým čističem na textilie nebo kůži. Pokud takový čistič nemáte, může vám pomoct i rozpuštěný prací prášek ve vodě – v takovém případě ale odstraňujte skvrnu opatrně a například raději opakovaně.
6. Jak vyčistit sedačku od chlupů
Pokud máte doma zvířecí mazlíčky, jako jsou psi nebo kočky, může být někdy obtížné zbavit sedačku chlupů. Jak tedy vyčistit sedačku od chlupů s minimem námahy? Nejlepší je chlupy vysát vysavačem se speciálním nástavcem – vyrábějí se nástavce přímo určené na vysávání chlupů. Pokud takovou možnost nemáte, může pomoct obyčejná lepicí páska (čím širší, tím lepší), případně použijte váleček proti chlupům, který máte třeba na kabáty.
7. Jak vyčistit sedačku od zápachu
Zápach samotný nevyčistíte jen tak, že vyčistíte skvrnu. Zápach pronikne do textilie a je potom složité se ho zbavit. Můžete skvrnu znovu umýt, větrat, ale často to nemusí pomoct. Nejlepší je v takovém případě použít odstraňovače zápachu – seženete je například v drogerii. Jedná se o vyzkoušený a zdaleka nejlepší postup, jak vyčistit sedačku od zápachu.
8. Jak oživit vybledlé barvy
Starší sedačky už bohužel nemají tolik lesku, jako nové. Barvy jsou zašedlé a vidět to jde především na textilii. Sedačky s textilním potahem jsou na vyblednutí barev daleko náchylnější než kožené sedačky. Jednou z možností, jak navrátit sedačce svůj půvab, je samozřejmě objednání si specializované firmy. V takovém případě máte jistotu, že to sedačce nijak neublíží. Případně si můžete koupit speciální přípravek v drogerii nebo specializované prodejně.
Existují ale i babské rady, které ovšem nedoporučujeme. Například přidat do čistícího přípravku pepř a sůl, nebo si udělat vlastní roztok z mýdla, destilované vody a lihu.
9. Prevence: jak ochránit sedačku, aby se neušpinila
Důležité je opravdu dbát na prevenci a snažit se nečistotám na sedačce předcházet. Doporučujeme sedačku pravidelně čistit, například jen vlhkým hadříkem a vodou nebo ji pravidelně vysávat. Sedačka vám potom vydrží mnohem déle. Výhodná je v takovém případě impregnace látky nebo kůže. Impregnace vytvoří vrstvu, která chrání materiál před znečištěním. Navíc impregnace dodá sedačce i svěžest barev a zkrátka vypadá skoro jako nová.
Druhou variantou jsou snímatelné potahy. Ty ovšem nevypadají většinou tak dobře, jako původní látka. Pokud máte například miminko, může být potah na sedačku dobrým přechodným řešením. Jednoduše potah potom ze sedačky sundáte a operete ho v pračce.