Jak vybrat sedací soupravu: na co si dát pozor
Bez kvalitní sedačky se neobejde žádný obývací pokoj. Jenže jak vybrat vhodnou a zároveň kvalitní sedačku? Detailů, na které byste si při výběru sedačky měli dát pozor, existuje celá řada – přitom je jedno, jestli se poohlížíte po sedací soupravě do L nebo po klasických sestavách, tedy sedačce s křesly. Základní pravidla, na která byste měli při výběru sedačky myslet jsou stále stejná. Podívejte se, jaká to jsou.
Očekávání jsou důležitá
Ze všeho nejdůležitější je zamyslet se nad tím, co od nové sedací soupravy očekáváte a jak ji budete používat? Pokud má sedací souprava sloužit především pro pohodlné sezení, potom je vhodná pohodlná sedačka s vyšším opěradlem, aby jste se mohli dostatečně opřít. Ideální jsou sedačky s pevnými zády.
Pokud si však na sedací soupravě po náročném dni rádi zdřímnete, budou pro vás vhodné sedací soupravy s hlubšími sedáky. Pokud ale víte, že u vás čas od času někdo přespí, je určitě lepší volit rozkládací sedací soupravu, která hostům umožní pohodlné a bezproblémové přespání.
Podobně se od očekávání odvíjí také materiál sedačky. Je rozdíl, pokud kupujete sedačku s tím, že má vydržet co nejdéle, nebo raději měníte sedačku například každých 5 let podle designových trendů. Velmi kvalitní a odolné sedací soupravy, které vydrží opravdu dlouho, jsou soupravy vyrobené z pravé kůže.
Dobře si změřte velikost sedačky
Pohovky a sedací soupravy bývají různě velké, proto byste při výběru měli na rozměr vždy myslet. Ideální je změřit si stávající sedací soupravu (pokud jste s jejími dispozicemi byli spokojeni) a podle toho vybírejte soupravu novou. Pohovky mohou být dvoumístné – ty nejmenší, nebo vícemístné (velké sestavy do U mohou být určeny i pro 9 osob). Pokud tyto sestavy ještě doplníte o křesla, případně taburety, bude jejich kapacita ještě větší. Pro malou 3člennou rodinu jistě postačí i menší sedací souprava, početnější rodině ale doporučujeme zvolit spíše velkou sedací soupravu.
Pozor, abyste sedačku všude pronesli
Sedací soupravu budete muset na své místo nastěhovat. Doporučujeme si předem zjistit, jestli se sedačkou všude projdete. Častým problémem bývají zárubně, které nemají požadovanou velikost. Proto je důležité se ujistit, jestli je sedačka natolik rozložitelná, aby alespoň po jednotlivých částech zárubněmi prošla. Většinou to nebývá problém, ale raději v tomto případě 2krát měřte a v případě jakýchkoli nejasností nás raději kontaktujte.
Funkce sedací soupravy
Nepodceňujte funkčnost vaší nové sedací soupravy. Jak už jsme zmiňovali, vždy se zaměřte na účel a toho se při výběru sedačky držte. Existuje hned několik tipů sedacích souprav, které se liší právě podle funkce.
Rozkládací sedací soupravy
Velkou skupinou jsou rozkládací sedací soupravy. Výhodné jsou především v tom, že mohou sloužit po kratší dobu jako provizorní lůžko. Některé rozkládací sedačky jsou dokonce určeny k dlouhodobému využití ke spánku – slouží pak jako plnohodnotná náhrada postele. Myslete na to, aby pohovku dokázal snadno rozložit pouze jeden člověk. Je také dobré prověřit si, že rozkládací mechanismus je dostatečně odolný.
Sedačky s úložným prostorem
Další oblíbenou kategorií sedacích souprav jsou ty, které mají úložný prostor. Takových je většina. Pokud nejsou rozkládací, většinou mají alespoň úložný prostor. To se může hodit, jestliže máte málo úložných skříní a podobně. Ideální je do takových prostor uložit věci, které potřebujete opravdu jen jednou za čas.
Polohovací pohovky
Některé sedací soupravy vám nabízí možnost volitelně si polohovat podhlavníky a područky, většinou mají mnoho poloh. Někdy umožňuje i opět alespoň 2 polohy. Ovládat se dají buď mechanicky nebo za pomoci elektrického ovládání. Setkat se také můžete s polohovatelnými područkami.
Zaměřte se na detaily konstrukce
Konstrukce je často to nejdražší na vaší pohovce. Právě proto by cena měla odpovídat kvalitě sedací soupravy. Pokud je pohovka dražší, určitě by neměla mít chatrnou konstrukci. Konstrukce je část, na které nejvíc záleží z pohledu odolnosti a výdrže. Konstrukce bývá dřevěná, často z jehličnatého dřeva, třeba borovice. Kvalitnější sedací soupravy pak mají odolnou bukovou, případně dubovou vou konstrukci. Hlavní konstrukce by tak měla být vždy z masivu, přídavná může být klidně z dřevotřísky (například područky, opěrky hlavy a jiné součásti).
Běžná nosnost pohovky je od 200 do 400 kg (někdy se najdou i výjimky). Podle maximálního zatížení volte odolnost konstrukce.
Při výběru se zaměřte na materiál
Materiál se samozřejmě odvíjí od toho, jestli zvolíte čalouněnou sedačku nebo třeba koženou. Na potahu se nevyplatí šetřit, protože výrazně ovlivňuje konečný vzhled pohovky, stejně jako životnost této povrchové úpravy. Většinou se můžete setkat s těmito základními materiály.
- Bavlna je levná a příjemná na omak. Pozor však na to, že se rychle ošoupe a má krátkou životnost.
- Vlna je lehce odolnější. Příjemně hřeje, ale je dražší. Ne každému se finální vzhled líbí.
- Mikrovlákno je syntetický materiál, který se podobá semiši. Dobře se udržuje, ale ne vždy je dostatečně propustný, takže může působit trochu jako kůže, když na něm sedíte.
- Mikroplyš je jeden z nejpoužívanějších materiálů čalounění sedaček. Je dostatečně odolný, příjemný na dotek a snadno se udržuje.
- Kůže je velmi odolná a dokáže si udržet svůj vzhled i po desítky let. Nicméně je potřeba ji pravidelně čistit a není vhodná na přímé sluneční světlo.
- Eko kůže připomíná kůži, ale jedná se o bavlněný úplet s polyuretanem, takže kůži jen imituje. Životnost eko kůže je kratší než v případě pravé kůže.
Bude péče o pohovku snadná?
Doporučujeme se při výběru nové sedačky zaměřit také na její údržbu. Zamyslete se nad tím, jestli bude údržba sedačky jednoduchá, nebo nad ní strávíte půl dne. Zákazníci často vybírají podle toho, jak se jim sedačka líbí, jestli je prostorná, ale nezamýšlejí se nad její údržbou. Každý materiál si však zaslouží jiné čisticí prostředky a postupy.
Nikdy nepoužívejte přípravky, které mají bělicí složky. Mohlo by dojít k poškození čalounění. Stejně tak nepoužívejte přípravky na čištění kůže pro čištění textilií a obráceně. Tady je pár rad, jak vyčistit sedačku a gauč.
Sedací soupravy můžete jednoduše vysávat, a to jakékoli materiály. Pouze nepoužívejte nejvyšší výkon, ale vhodně ho přizpůsobte. Vysávají se především hrubé nečistoty – vlasy, chlupy, drobky. Vhodné je si na vysavač pořídit speciální kartáč na pohovky. Důkladnější čištění nechte raději na profesionálech.
Kolik do nové pohovky investovat?
Samozřejmě záleží především na tom, jestli kupujete pohovku na dlouhou dobu nebo chcete raději třeba každých 5 let sedačku novou podle posledních trendů. Podle některých průzkumů si lidé kupují nejčastěji sedačku průměrně jednou za 7 let.
- Menší sedací soupravy pro 2, případně pak pro 3 osoby jsou levnější, a to přibližně od 10 000 Kč do 30 000 Kč.
- Pokud chcete větší sedací soupravu, třeba rohovou, ceny se pohybují od 25 000 Kč do 40 000 Kč. Kožená pak může stát klidně i přes 100 000 Kč.
- Luxusní a vysoce odolné sedací kožené soupravy Chesterfield mohou stát od 13 000 Kč (dvoumístné) až po 140 000 Kč – velké rohové sedačky nebo sedací soupravy s křesly.
Pokud je to možné, pohovku si vyzkoušejte
Jestliže máte možnost si sedací soupravu před objednáním vyzkoušet, neváhejte ani chvíli. Není nic lepšího než si na pohovku zkusit sednout. Prohlédnout si na vlastní oči úložné prostory, konstrukci a další detaily. Naše sedací soupravy si můžete prohlédnout kdykoli po domluvě na naší vzorkové prodejně.